
Kulturní a kreativní průmysly v industriálu
Příklady dobré praxe znovuvyužití průmyslového dědictví
Iniciátor / architekt / komunita
Místo:... Fakulta stavební ČVUT v Praze, Thákurova 7, Praha 6
– Dejvice
Termín:
malá zasedací místnost B168, přízemí
Termín: pátek 15. 11. 2024
PROGRAM KONFERENCE NAKI
III
13:00 ZAHÁJENÍ KONFERENCE NAKI III – úvodní slovu k projektu MK ČR NAKI III "Aktivní záchrana nemovitého průmyslového dědictví formou nového využití" je věnováno tématu "Kulturní a kreativní průmysly v industriálu", Lenka Popelová, Tomáš Šenberger
Vyzvaní přednášející z oblasti Kulturních a kreativních průmyslů:
13:10 – 13:30 TIC Brno, Jana Tichá Janulíková
13:30 – 13:50 Papírny Plzeň, PetrTerzl
13:50 – 14:10 Huť Marie – Josefův Důl, Zdeněk Kubát
14:10 – 14:30 Galerie "KUPE" Opava, Vladimír Peringer
14:30 – 14:50 PŘESTÁVKA
14:50
– 15:10 Výtopna Karlovy Vary, Jiří Hanek, Tereza Bredlerová
15:10 – 15:30 Kulturní a kreativní průmysly a dopravní stavby, Karel Hájek, Tomáš Šenberger
15:30 – 15:50 Kulturní a kreativní průmysly, sběr dat a statistiky, Lenka Popelová, Nikolay Brankov, Jan Pustějovský a doktorandi DSP Průmyslové dědictví
15:50 shrnutí, diskuze, ZAKONČENÍ
Konference prezentovala dílčí výsledky výzkumného programového projektu NAKI III č.: DH23P03OVV025 ČR AKTIVNÍ ZÁCHRANA NEMOVITÉHO PRŮMYSLOVÉHO DĚDICTVÍ FORMOU NOVÉHO VYUŽITÍ (2023-2027), který vzniká s podporou Ministerstva kultury, a jehož příjemcem je České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební ČVUT v Praze, Katedra architektury.
První část projektu byla věnovaná tématu "Kulturní a kreativní průmysly v industriálu". Během úvodního roku výzkumu se podařilo shromáždit více jak 450 příkladů z celé České republiky, které zahrnují velmi široké spektrum těchto aktivit. Příklady byly strukturovány jak topograficky (podle krajů), tak i podle charakteru původních industriálních staveb, urbanistických souvislostí, míry zásahů, způsobů iniciace, vlastnictví jednotlivých objektů a památkové ochrany.
Klíčovým hlediskem byly ale samy aktivity kulturně kreativních průmyslů (KKP), které do opuštěného industriálního prostředí nově vstupují: film, divadlo, hudba, tanec, výtvarné umění, ale i projekty jako inovační a vzdělávací centra, muzea, gastronomické provozy, coworkingy, reklamní agentury nebo architektonické ateliéry. Výzkum reagoval i na fakt, že celosvětovým trendem poslední doby se stává důraz na vybudování ekonomiky založené na inovacích, vysoce kvalifikované pracovní síle, schopnosti podnikat a kreativitě. KKP představují rychle rostoucí odvětví, a to i v České republice. KKP vytvářejí kvalifikovaná pracovní místa, často pro mladé lidi, podporují ekonomický růst, ale i rozvoj komunitního života, veřejného prostoru a v neposlední řadě ovlivňují i místa a budovy, do kterých vstupují.
V průsečíku KKP a industriálních prostor vznikají často netradiční, alternativní provozy, které si jinak těžko hledají vhodné působiště a zázemí. Jde například o divadelní scény, galerie, cirkusové školy, sportoviště, kreativní studia, tiskárny, alternativní obchůdky či dílny. To vše jsou schopné konvertované budovy do sebe flexibilně pojmout, a dokonce vytvářet nové hybridní typologie, které jsme dříve ani neznali a konverze je umožňují.
Konference si dala za cíl shrnout současné výsledky jak v podobě informací o sběru dat, tak předestřela aktuální statistické výstupy. Poukázala také na jednotlivé příklady dobré praxe zejména z Česka, ale i zahraničí, kdy průmyslem opuštěná industriální architektura je inspirativním prostředím krátkodobých i trvalých aktivit KKP. Konference otevřela diskuzi o povaze možností záchrany průmyslového dědictví skrze nejrůznější formy nového využití pro specifické funkční druhy KKP. K účasti na ní proto byli vyzváni i iniciátoři konverzí a provozovatelé (reprezentovaní soukromou i veřejnou sférou), kteří mají zkušenosti přímo z praxe, tak i další odborníci, kteří se na daném poli pohybují.
Na konferenci bylo poukázáno i na fakt, že pokud studované industriální budovy nejsou kulturní památkou, jsou alespoň po jistou dobu ochráněny před úpadkem a destrukcí, právě pokud se do nich vkládají provozy KKP. Zpětně pak tyto budovy vytvářejí inspirativní impulzy pro vznik dalších projektů. Prezentovány byly i informace o navazující části výzkumu, kdy se projekt NAKI III bude zabývat analýzou obecných skupinových znaků a metodicky utřídí možnosti udržitelného využití industriálního dědictví pro KKP, zachovávajícího kulturní hodnoty a nutnou autenticitu.
Konferenci připravili: doc. Ing. arch. Lenka Popelová, Ph.D. (hl. řešitel); prof. Ing. arch. Tomáš Šenberger; doc. Ing. arch. Karel Hájek, Ph.D.; Ing. Jan Pustějovský, Ph.D.; Ing. arch. Nikolay Brankov, Ph.D.; MgA. Pavla Pražáková a doktorandi studijního programu Průmyslové dědictví.
Vstup na konferenci byl zdarma.
POZVÁNKA / PLAKÁT A3 KE STAŽENÍ
BROŽURA A5 KE STAŽENÍ
FOTOGRAFIE Z AKCE
(foto: Ilona Sochorová, Nikolay Brankov, Pavla Pražáková)
Konference NAKI III byla financována z prostředků Programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2027 (NAKI III) Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Aktivní záchrana nemovitého průmyslového dědictví formou nového využití (DH23P03OVV025).
Mediální partner PROPAMÁTKY
Napsali o nás: INDUSTRIÁLNÍ STOPY, PROPAMÁTKY, CULTURNET, EMUSEUM, KREATIVNÍ STŘEDNÍ ČECHY