Brr_LED! / Bývalé akciové Ledárny v Braníku
Tomáš Šenberger a kol.
Brožura shrnuje práci studentů ateliéru architektonické tvorby na Katedře architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze na téma znovuvyužití areálu a budovy Ledáren v pražském Braníku. Ateliér vedli: Tomáš Šenberger, Jan Pustějovský, Petr Hájek, Tomáš Ploc a Daniel Boruch.
K výběru Branických ledáren, jako tématu studentské práce, vedlo několik důležitých okolností. První se týkala znovuotevření desítky let trvající debaty o umístění souboru pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy v Praze. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy totiž zařadil ledárny v roce 2020 mezi pět vhodných lokalit. Studenti měli možnost se zamyslet nad tím, jak by zmíněný zajímavý soubor oslavující slovanství v intencích své doby mohl v budově s neméně zajímavou a inspirativní historií fungovat nebo s ní kreativně koexistovat.
Dalším důvodem je pak probíhající výzkum na katedře architektury. Pro studenty je přínosné, když je právě probíhající programový projekt Ministerstva kultury s názvem "Aktivní záchrana nemovitého průmyslového dědictví formou nového využití" bude inspirovat k citlivému nakládání s problematikou znovuvyužitelnosti budov a lokalit, které svou původní funkci ztratily a často vlivem mnoha okolností těžko hledají svou novou identitu.
V brožuře tak najdete jak obecné zamyšlení nad výše zmíněným, tak i stručný přehled historie budovy a lokality, návrhy studentů na znovuvyužití ledárny pro účely muzea a v závěru i podněty na momentální, dočasné využití budovy - tedy nápady, ze kterých by se dalo v budoucnu případně čerpat při hledání nové náplně pro tuto dozajista inspirativní branickou lokalitu.
Vydala: Česká technika – nakladatelství ČVUT v Praze, vydání 1., 2024, 52 str.
Brožuru si můžete prohlédnout ZDE.